NordFuel on hakenut investointihyvitystä suurille puhtaan siirtymän investoinneille
12.09.2025
NordFuel Oy on jättänyt Business Finlandille hakemuksen investointihyvityksestä. Tieto hyvityksen saamisesta tulee vuoden 2025 loppuun mennessä.
NordFuel Oy on jo aiemmin tiedottanut suunnitelmistaan hakea investointihyvitystä biotuotetehtaan suunnittelun edetessä. Haettu investointihyvitys on kooltaan merkittävä ja sen saaminen on tärkeässä osassa biotuotetehtaan toteutumisessa.
Business Finlandilta saatujen aikataulujen perusteella tietoa investointihyvityksen saamisesta odotetaan loppuvuodesta 2025. Hyvitys voidaan vähentää maksettavasta yhteisöverosta aikaisintaan vuodesta 2028 alkaen. Business Finlandin investointihyvityksen aikataulut ja NordFuel Oy:n biotuotetehtaan aikataulut sopivat hyvin yhteen, sillä laitoksen odotetaan valmistuvan alkuvuoden 2029 aikana.
Investointihyvitykseen on oikeutettu yhtiö, joka toteuttaa Suomessa suuren ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävän investoinnin, jonka tukikelpoiset investointikustannukset ovat vähintään 50 miljoonaa euroa. Tällaisia investointeja ovat esimerkiksi energiantuotanto uusiutuvista lähteistä ja energian varastointi, teollisuuden tuotantoprosessien vähähiilistäminen ja energiatehokkuustoimenpiteet, tai ilmastoneutraaliin talouteen siirtymisen kannalta strategisten laitteistojen, niiden komponenttien ja raaka-aineiden tuotanto.
Lisätietoja:
Matti Asikainen
NordFuel Oy, toimitusjohtaja
+358 40 5534 926
matti.asikainen(at)nordfuel.fi
NordFuel on Kanteleen Voima Oy:n tytäryhtiö, joka valmistelee biotuotetehtaan rakentamista Haapavedelle, Pohjois-Pohjanmaalle. Biotuotetehdas rakennetaan Kanteleen Voiman entisen turvevoimalaitoksen alueelle, voimalaitoksen infraa hyödyntäen.
Biotuotetehtaan rakentaminen on merkittävä investointi, joka luo alueelle arviolta 250 uutta työpaikkaa. Biotuotetehtaan odotetaan valmistuvan vuoden 2029 alkupuolella.